postheadericon Zaczerwienienie skóry

Działanie farmakologiczne. Układ krążenia. Histamina podana podskórnie człowiekowi w dawce 0,5 mg wywołuje prawie natychmiast zaczerwienienie skóry twarzy, które rozprzestrzenia się na skórę szyi i klatki piersiowej. Pojawia się częstoskurcz i spadek ciśnienia tętniczego krwi. Nieco później występuje dokuczliwy ból głowy.

Zaczerwienienie skóry i spadek ciśnienia tętniczego krwi są związane z rozszerzeniem naczyń włosowatych, wywołanym przez pobudzenie receptorów Hi i H2 oraz miejscowym drażnieniem zakończeń nerwów czuciowych przez histaminę, co powoduje odruchowe rozszerzenie tętniczek. Z,większenie przepuszczalności śródbłonka postkapilarnych naczyń żyl- nych przez histaminę warunkuje „przeciek” białek i płynu osoczowego do tkanek i ich obrzęk, co również przyczynia się do spadku ciśnienia krwi. –

Po fazie hipotensyjnej czasami pojawia się wzrost ciśnienia tętniczego, związany prawdopodobnie z uwalnianiem adrenaliny z nadnerczy przez histaminę, a być może również z bezpośrednim kurczącym działaniem histaminy na mięśnie gładkie dużych tętnic i żył.

Leave a Reply