postheadericon Układ krążenia

Działanie farmakologiczne. Układ krążenia. Efedryna kurczy naczynia krwionośne 500 razy słabiej niż adrenalina, lecz jej działanie bipertensyjne utrzymuje się 10 razy dłużej niż działanie adrenaliny. Na działanie presyjne efedryny składa się oprócz skurczu naczyń krwionośnych działanie inotropowe dodatnie. Działanie chronotropowe dodatnie zwykle nie występuje wskutek wyrównawczej wagotonii. Efedryna podana w krótkich odstępach czasu wywołuje tachyfilaksję ze strony układu krążenia. Efedryna zmniejsza przepływ krwi przez nerki i naczynia trzewne i skórne, natomiast zwiększa przepływ krwi przez naczynia mózgowe, wieńcowe i mięśniowe. W związku z działaniem na układ krążenia efedrynę stosuje się jako lek w ostrym i przewlekłym niedociśnie- niu, w zapaści wywołanej zatruciem lekami znieczulającymi ogólnie, w zespole Adamsa-Stokesa oraz jako lek anemizujący błony śluzowe w odczynach uczuleniowych.

Drzewo oskrzelowe. Efedryna pobudza pośrednio i bezpośrednio receptory (3-adrenergiczne w drzewie oskrzelowym, co powoduje rozkurcz oskrzeli i zahamowanie czynności wydzielniczej błony śluzowej. Działanie to jest znacznie słabsze niż działanie orcyprenaliny, dlatego efedryna jest coraz rzadziej stosowana w leczeniu dychawicy oskrzelowej.

Inne narządy. Efedryna rozszerza źrenice (mydriasis), hamuje skurcz macicy, ruchy jelit, wywołuje zwiotczenie pęcherza moczowego – 1 skurcz jego zwieracza. Pobudzające działanie efedryny na oun omówiono w rozdz. 6.

Leave a Reply