postheadericon Toksyczność

Toksyczność. Przyczyną zatruć atropiną może być przedawkowanie leku, zamach samobójczy lub zabójczy, lecz najczęściej spotyka się zatrucia wśród dzieci, które spożyły trujące nasiona lulka czarnego, bielunia dziędzierzawego (blekotu) lub owoce pokrzyku wilczej jagody. Opisano przypadki, kiedy dorośli przeżywali zatrucie dawką 1 g atropiny, natomiast dla dzieci poniżej 14 lat już dawka 10 mg atropiny może okazać się śmiertelna. Objawy zatrucia atropiną u dzieci mogą przypominać objawy ostrej choroby zakaźnej (np. odry), gdyż w zatruciu atropiną przeważają objawy ośrodkowego działania, a mianowicie pobudzenia ośrodka termoregulacji (gorączka), pobudzenie psychomotoryczne (niepokój ruchowy, bredzenie, halucynacje), ponadto pojawia się silne zaczerwienienie skóry w postaci osutki typu odrowego.

Obwodowe działanie atropiny przejawia się częstoskurczem, światło- wstrętem (maksymalnie rozszerzone źrenice), zaburzeniem akomodacji, suchością w ustach, utrudnieniem mowy i połykania. Perystaltylca jelit zostaje porażona. Trawestując mnemotechniczny opis zatrucia można powiedzieć, że dziecko jest rozpalone jak piec, ślepe jak nietoperz, suche jak pieprz, czerwone jak burak i niespokojne jak tygrys w klatce. Rozwój objawów zatrucia w zależności od spożytej dawki atropiny przed-stawiono na ryc. 2.14.

Zatrucie atropiną należy zróżnicować z odrą lub napadem maniakalnym cyklofrenika. Decydującą próbą jest podskórne wstrzyknięcie 20 mg metacholiny lub 1 mg fizostygminy. Jeśli po tych lekach nie występuje ślinienie się, pocenie, kruczenie w jamie brzusznej i rzadkoskurcz, to

Leave a Reply