postheadericon Ponadto aprotynina hamuje czynność układu fibrynolitycznego

Ponadto aprotynina hamuje czynność układu fibrynolitycznego, co przy aktywacji układu krzepnięcia w ostrym zapaleniu trzustki może prowadzić do niebezpiecznego wykrzepiania krwi w małych naczyniach. Aprotynina nie hamuje wzmożonej czynności lipazy i amylazy osoczo- wej. Pomimo tych wszystkich zastrzeżeń wielu klinicystów uważa, że aprotynina jest wartościowym lekiem w ostrym zapaleniu trzustki.

Ponadto aprotynina jest stosowana jako inhibitor układu fibrynolitycznego we wstrząsach różnego pochodzenia, w uporczywych krwawieniach macicznych, w premedykacji przed zabiegami wykonywanymi na trzustce, płucach i macicy, a także jako inhibitor biosyntezy bradykininy w dychawicy oskrzelowej i innych alergozach.

Aprotynina jest stosowana w ampułkach po 100 000 j. w ostrym zapaleniu trzustki, lek podaje się we wlewie kroplowym ciągłym przez 8–12 h, początkowo w dawce 50 000-100 000 j./h, potem zmniejsza się dawkowanie w zależności od wyników badań aktywności enzymów we krwi. Dobowa dawka aprotyniny wynosi 100 000-400 000 j. W ciężkich przypadkach dawkę tę możńa przekroczyć. W dychawicy oskrzelowej stosuje się wziewy z roztworów wodnych aprotyniny.

Leave a Reply