postheadericon Półsyntetyczne uwodornione alkaloidy

Półsyntetyczne uwodornione alkaloidy sporyszu: dihydroergotoksyna oraz dihydroergotamina znalazły ograniczone zastosowanie jako leki a- -adrenolityczne. Zredukowanie nienasyconego wiązania kwasu lizergo- wego w cząsteczkach ergotoksyny i ergotaminy nasila kilkakrotnie właściwości a-adrenolityczne naturalnych alkaloidów, a jednocześnie praktycznie znosi ich działanie skurczowe na mięśnie gładkie.

Uwodornione alkaloidy sporyszu rozszerzają naczynia krwionośne i obniżają ciśnienie tętnicze. Wskutek ośrodkowej wagotonii wywołują nadkwaśność i zwiększają perystaltykę przewodu pokarmowego. Uwodornione alkaloidy sporyszu stosuje się w zaburzeniach krążenia kończyn i mózgu, w zakrzepach tętniczych i żylnych, w zatruciu ciążowym, w nerwicach narządowych, w niektórych postaciach napadowych bólów głowy. Działanie lecznicze w chorobie nadciśnieniowej jest wątpliwe. Należy unikać stosowania obu leków w chorobie wrzodowej i daleko posuniętej miażdżycy tętnic.

Metanosulfonian dihydroergotoksyny (Dihydroergotoxine methanosul- fate0, Dihydroergotoxinum) stosuje się doustnie w dawce 0,25-0,75 mg 3 razy dziennie. Metanosulfonian dihydroergotaminy (Dihydroergotamine methanosulfate0, Dihydroergotaminum methanosulfonicum) podaje się doustnie w dawce 2,5-5 mg 2 razy dziennie.

Leave a Reply