postheadericon Pobudzanie receptorów H2

Pobudzanie receptorów H2 w mięśniu sercowym wywiera działanie chronotropowe dodatnie, co przy dodatkowo współistniejącej adrenali- nemii tłumaczy arytmogenne działanie histaminy.

Ból głowy występujący po histaminie wiąże się z długo utrzymującym się rozszerzeniem naczyń oponowych i ich bolesnym tętnieniem. Histamina wstrzyknięta śródskórnie w dawce 50 |_ig wywołuje miejscowe zaczerwienienie otoczone jasnym obrzękiem, z zaczerwienionym rąbkiem na obwodzie. W okolicy bąbla odczuwa się swędzenie lub piekący ból, podobnie jak po „oparzeniu” pokrzywą.

Układ oddechowy. Dożylny wlew histaminy w ęiawce 1 !xg/kg/ /min przez 1 h nie wywołuje u ludzi zdrowych skurczu oskrzeli, przeciwnie – zwiększa wentylację płuc, a także zużycie tlenu przez organizm. Natomiast u chorych na dychawicę oskrzelową histamina w dawce 20-50-krotnie mniejszej wywołuje napad duszności, wskutek skurczu mięśni gładkich i obrzęku błon śluzowych oskrzeli. Mięśnie gładkie oskrzeli niektórych zwierząt laboratoryjnych, np. świnki morskiej, są szczególnie wrażliwe na kurczące działanie histaminy.

Leave a Reply