postheadericon Ośrodkowy układ nerwowy

Ośrodkowy układ nerwowy. PGE2 podana w ilościach nano- gramowych do bocznej komory mózgu zwierząt wywołuje wzrost temperatury ciała. W czasie hipertermii wywołanej toksynami bakteryjnymi zwiększa się zawartość PG w płynie mózgowym. Prostaglandyny są potencjalnymi przekaźnikami odczynu hipertermicznego podane do oun wywołują senność i katatonię.

Oko. PGEi i PGE2 W stężeniu 0,025-0,1% wkroplone do worka spo-jówkowego wywołują wzrost ciśnienia śródgałkowego, związany głównie ze zwiększeniem przepuszczalności naczyń włosowatych. W stanach zapalnych (uveitis, iridocyclitis) PGEi pojawia się w płynie przedniej komory oka. Dyskutowana jest rola PG w wywoływaniu jaskry pourazowej.

Narząd rozrodczy. PGF2 i PGE2 podane we wlewie dożylnym w ilości 1-3 !.ig/kg/min kobiecie w ciąży wywołuje skurcz macicy. U niektórych zwierząt obserwowano zanik ciałka żółtego po podaniu PGF2„. PGF2a jest stosowana dożylnie, dopochwowo, doowodniowo i doustnie w niektórych klinikach położniczych w celu wywołania poronienia ze wskazań lekarskich lub w celu rozpoczęcia porodu. Działanie niepożądane PGF2a przejawia się w postaci biegunki i bólu głowy.

One Response to “Ośrodkowy układ nerwowy”

Leave a Reply